Gölcük Hasta Bakıcı

Gölcük Hasta Bakıcı Firmamız; çeşitli sağlık sorunlarından dolayı bakıma ihtiyaç duyan her yaş grubundan insana, Gölcük hasta bakıcı ekibi ile üst düzey hizmet veriyor!

Kendi öz bakımını dahi yapamayacak kadar hasta kişiler, yatağa bağımlı çocuk, genç veya yaşlı hastalar, yeni doğum yapmış anneler, ameliyat geçirmiş hastalar; hasta bakıcı hizmeti alarak hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Günlük uygulanan kişisel bakımlardan ilaç tedavisine pek çok anlamda refakat eden hasta bakım görevlileri, bakıma muhtaç kişileri gözetim altında tutarak ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Tedavi sürecini daha sağlıklı, güvenli ve rahat bir şekilde geçirmek isteyen hastalar, eğitimli hasta bakıcılardan destek alarak iyileşme sürecini hızlandırıyorlar. Aynı şekilde öz bakım becerisini kaybetmiş yaşlı grupları veya engelli hastalar da bu hizmetten faydalanarak ev konforundan çıkmadan ihtiyaçlarını daha kolay gidermekteler.

Bu anlamda eğitimli ve tecrübeli Gölcük hasta bakıcıları; istenilen lokasyonlarda yatılı olmak suretiyle kalarak veya belirlenen saatlerde adrese giderek görevlerini yerine getirmektedir. Hastanın; pansuman, yara bakımı, tansiyon, ateş ölçme, yemek yeme, tuvalet ihtiyacını giderme, odasının temizliğini sağlama gibi ihtiyaçlarını yerine getirerek iyileşmesine destek olmaktadırlar.

Hasta bakım elemanlarının yeterince eğitim almış olmaları son derece önem taşımaktadır. Hastaya ait ekipmanları kullanabilme yetisine sahip olmaları, soğukkanlı ve sabırlı olmaları, yeterince bilgiye sahip olmaları, aranan bazı özelliklerdir. Bu özelliklerin yanı sıra hasta ile yakından ilgilenmeli, hasta yakınları ile iletişim halinde olmalı, biten veya eksik bulduğu malzemelerin teminini sağlamak için durumu bildirmelidir. Hizmetin eksiksiz yapılması için alınan önlemler, hastalık döneminin daha kolay ve güvenli ilerlemesi için gereklidir.

Dikkati elden bırakmayan elemanlarımız ise, bakıma ihtiyaç duyan hastalara gereken özeni göstermektedir. Firmamıza talepte bulunan kişiler alanında uzman, eğitimli ve özel sertifikalı çalışanlarımızdan yardım alarak ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Hasta Bakıcı Nedir?

Hasta bakıcı; doktor veya hemşirelerin yönlendirmesine göre bir sağlık problemi nedeniyle özel bakıma ihtiyaç duyan hastaların, operasyon geçiren hasta veya günlük ihtiyaçlarını gideremeyecek durumda olan yaşlı hastaların tüm hizmetlerini yapmakla görevli sağlık çalışanlarına denir. Hasta bakıcı olmak için; üniversitelerin hasta ve yaşlı bakımı bölümünden, mesleki liselerin ilgili bölümlerinden veya kurslardan gerekli diploma ve belgeleri almak gerekmektedir.

Diplomasını alan hasta bakıcı için çeşitli çalışma alanları mevcuttur. Geniş seçenekler içerisinden başvuru yapan adaylar, farklı birçok pozisyonda görev yapabilirler. Hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzur evlerinde, revirlerde ve tedavisine evde devam edilen hastaların evlerine giderek de görevlerini yerine getirebilirler.

Evde hasta bakım programı kapsamında hizmet veren hasta bakıcılar, yatılı veya gündüz ziyaretler gerçekleştirerek gerekli tetkikleri yaparlar. Hastanın sadece sağlık takibini değil, kişisel bakım ve ev işlerine de yardım etmeleri gerekebilir. Gölcük hasta bakıcı hizmeti almak isteyen kişilere genel olarak bakıldığında çoğunluğu oluşturan gruplar şu şekildedir:

 • Cerrahi operasyonlardan sonra bakım gerektiren hastalar
 • Nörolojik hastalığa sahip bireyler
 • Doğum yapan anne ve bebeğin bakımı
 • Travmatoloji ve ortopedi hastaları
 • Felçli hastalar
 • Yaşı çok ilerlemiş kişiler
 • Yara bakımına gereksinim duyan hastalar
 • Tıbbi ekipman kullanması gereken hastalar
 • Engelli hastalar
 • Yatağa bağımlı yaşayan hastalar
 • Son dönem kanser hastaları
 • Alzheimer hastaları
 • Diyabet hastaları
 • Tansiyon hastaları
 • Laboratuvar tetkiki yaptırması gereken hastalar
 • İleri derece kas hastaları
 • Solunum cihazına bağlı yaşamak zorunda olan hastalar
 • İleri evre organ yetmezliği olan hastalar
 • Hastanede gördüğü tedavi sonrası, tedavisinin evde devam edilmesinin uygun bulunduğu hasta grupları
 • Hareket kısıtlığı olan hastalar, evde bakım hizmetlerine sıklıkla yardım talebinde bulunmaktadır.

Yapılan geri dönüşler ile işlemlerden geçen başvuru sonrasında, evlere gönderilen Gölcük hasta bakıcı teknikerleri gerekli yardımları yapmaktadır.

Gölcük Hasta Bakıcı Görev Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

Günümüzde hasta bakımına olan ihtiyaç göz önünde bulundurulduğunda hasta bakıcıların çalışma alanları genişlemekte ve evde hasta bakımında talep artışı görülmektedir. Kurumsal hizmet anlayışı ile Gölcük’te faaliyet gösteren firmamız bu anlamda birtakım görev yetki ve sorumluluklar dahilinde hizmetlerine devam etmektedir.

Gölcük hasta bakıcı elemanlarının görevlerine bakıldığında oldukça çeşitli olduğu görülmektedir. 12 saat, 24 saat, haftalık veya ayda bir evde hasta bakımı yapan hasta bakıcılar, hastanın sağlık durumuna göre yetkilendirilmektedir. Başlıca görevleri ise şu şekildedir:

 • Tıbbi araç ve gereçleri iyi tanıyor olması gerekir. Kullanması gereken durumlarda gerekli ölçümleri yaparak çıkan değerleri not etmeli ve hasta yakını ile doktoruna bildirmelidir.
 • İlk yardım bilgisini iyi biliyor olması gerekmektedir. Pansuman, yara temizleme ve sarma veya olası bir atak, kriz esnasında ilk yardım uygulayabilmelidir.
 • Hasta yakınları ile irtibat halinde olarak, gelişmelerden haber vermesi gerekir.
 • Hasta bakıcının hastaya; tuvalet, banyo, diş fırçalama, giyinme, hareket kısıtlığı olan bir hasta için alt temizliğini yapma konularında yardım etmesi gerekir. Hastanın bu şekilde ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olmak yaşam kalitesini artırmaktadır.
 • Hijyene son derece dikkat edilmelidir. Kullanılan tıbbi araçlar anında sterilize edilmeli, tek kullanımlıklar vakit kaybetmeden ağzı kapalı çöp kutusuna atılmalıdır. Ayrıca eldiven ve maske kullanarak öngörülemeyen hastalık ve enfeksiyonlara karşı tedbir alınmalıdır.
 • Hasta bakıcılar bu süreç içerisinde hasta ile konuşarak manevi destek verebilirler. Özellikle yaşlı hastaların sohbet etme konusunda istekli olduğu görülmektedir. Onları incitmeyerek konuşmalarına karşılık vermek, hastaya moral verebilir ve daha çabuk iyileşmesine vesile olabilir. Bu sebeple çalışanların hasta istediği müddetçe sohbet etmesi önerilmektedir.
 • Hastanın ilaç takibi yapılmalı ve biten ilaçların temin edilmesi sağlanmalıdır.
 • Beslenme ve fiziksel aktivitelerin gerçekleşmesini sağlamakta yine hasta bakıcının görevleri arasındadır.

Hasta Bakıcıda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Gölcük hasta bakıcı; hastanın tüm gereksinimlerini karşılayarak kolay ve huzurlu bir hastalık dönemi geçirmesini sağlar. Ancak hasta bakıcılık zor bir iştir ve bu meslek grubunun işini rahat yapması için bazı özelliklere sahip olması gerekir. Birçok kişi için oldukça hassas olan bu konu, hastanın psikolojik-fizyolojik sağlığı ve bakıcının haklarının korunması adına önem taşır.

 • Hasta bakıcının ilk olarak kendi kişisel temizliğine önem vermesi gerekmektedir. El, tırnak, saç ve kıyafetleri temiz olmalı, çalıştığı yerde hijyeni sağlayabilmelidir. Kendi temizliğinden sonra ise hastanın temizliğine, temizlik ile birlikte çalıştığı ortamın düzenine de önem vermelidir.
 • Bir hasta bakıcıda aranılan en önemli özelliklerden biriside şüphesiz sabırlı olmasıdır. İnsanlar arası ilişkilerde sağlıklı iletişim kurabilmek için en gerekli özellik olan sabırlı olma yetisi, hasta ve sağlık çalışanı arasında kurulan önemli bir bağdır. Sabırlı olmayı bilmeyen bir sağlık çalışanı hastaya gereken özeni ve hoşgörüyü gösteremez ve bu durumda hastanın sağlığı olumsuz etkilenebilir.
 • Bu özelliklerin yanı sıra bakıcı güler yüzlü olmalı, hastanın geleceğe umutla bakmasına yardımcı olmalıdır. Sevecen bir sağlık çalışanı, etrafına yaydığı pozitif enerji ile hastaya moral verebilir ve iyileşmesine katkıda bulunabilir.
 • Hızlı ve pratik olmakta aranılan özellikler arasındadır. Hasta veya yaşlı acil bir sorun ile karşılaştığında, hasta bakıcı el çabukluğuyla sorunu çözmelidir.
 • Güvenilir bir profile sahip olmalı ve hastayı iyi tanıyor olması gerekmektedir.
 • Son derece donanımlı ve tecrübeli olmalıdır ki bu durum hasta için hayati önem taşımaktadır. Aksi halde sağlık problemleri oluşabilir.
 • Hasta bakıcı mesleğin gerektirdiği özveriyi ve işleri yapabilecek yapıya sahip olmalıdır.
 • Bilgisayar kurallarını bilmeli, gerektiğinde dosya ve evrak hazırlayabilmelidir.
 • Etkili iletişim kurabilme yeteneğine sahip olmalı, hasta ile gereken her şeyi konuşabilmelidir.

Evde Hasta Bakım Programı Nedir?

Evde hasta bakım hizmeti; ameliyat sonrası tedaviye ihtiyaç duyan, yaşlı, engelli veya kronik rahatsızlığı olan kişilerin tedavilerine destek olmak için evde uygulanan bakım ve tedavi programıdır. Evde hasta bakımı ile hasta bireylerin yaşam kalitelerini artırmaya ve sosyal hayata kazandırmaya yönelik bakım rutinleri uygulanır.

Kişiden kişiye ve hastalığın türüne göre değişiklik gösteren bu program, bazı kişilerde tamamen hastalığın iyileşmesine yönelik uygulanırken bazı kişilerde ise bir nebzede olsa rahatlama sağlaması için uygulanmaktadır. Fizyolojik, psikolojik ve tıbbi bakım kapsamında uygulanan evde hasta bakımı, verilen hizmetin amacına göre belirlenmektedir.

Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan değişimler ve gelişmelere bağlı olarak evde hasta bakımı hizmetine olan ihtiyaç artmıştır. Artan talebi karşılamak amacıyla kurulan evde hasta bakımı programı, çeşitli imkanlar dahilinde hizmet vererek beklentileri karşılamıştır. Teknolojinin gelişmesi; tıbbi malzemelerin evlere kolaylıkla kurulabilmesine olanak tanıyarak, hastaların sağlığı tehlikeye atılmadan tedavilerinin evde devam etmesini sağlamıştır.

Hastanın yalnızca tedavisi değil, rehabilite edilmesi, korunması ve desteklenmesi amacı güdülerek yürürlüğe giren evde hasta bakım programı; sağlık ve sosyal anlamda hastaya destek olmak için kurulmuştur. Doktor takibi ile yapılan hizmet de, hastanın yaşam kalitesinin artırılması hedeflenmiştir. Hasta bakım elemanları çalıştıkları süre boyunca hastaya çeşitli terapiler uygulayabilen, hastanın kişisel bakımını yapabilen, egzersizler yaptırabilen, özel hastalıklarda yardım yapabilen, ilk yardım uygulayabilen ve evde hasta bakımını zorlanmadan yapabilen kişilerden olup, program içerisinde yer almaktadır.

Gölcük hasta bakıcı hizmetleri program kapsamında olup; hasta bireylerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geniş hizmet yelpazesiyle hizmet vermektedir. Hastanın ve ailesinin psikolojik, sosyal, çevresel, duygusal ve diğer yönlerden ele alınması gerektiği düşüncesiyle, disiplinli bir ekip çalışması içerisindedir. Hasta bakımı; kolay gibi görünse de titiz çalışma gerektiren bir iştir, bu sebeple dikkatli bir çalışma ile bireyin bakımı yapılmaktadır.

Neden Evde Bakım Hizmeti?

Evde bakım hizmetleriyle yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan Gölcük hasta bakıcı kadrosu; önemli ölçüde gelişmeler kaydetmiştir. Sağladığı kaliteli bakım ve profesyonel sağlık hizmetleri ile hastanın tedavisini güvenli ev ortamlarında devam ettirirken, bakım maliyetlerini de en aza indirmiştir. Yalnızca hastaya değil hasta yakınlarına da pozitif tutumlar sergileyerek destek olmuştur.

Evde bakım hizmetleri hastaya ve yakınlarına pek çok avantajı bir arada sunmaktadır. Kişinin sağlık durumuna göre kısa dönem veya uzun soluklu yapılan çalışmalar, hastanın sağlığını geri kazanmasına yönelik olup olumlu kazanımlar sağlar. Doktorun belirlediği tedavi yöntemi ile süreç güvenli ev ortamlarında daha sağlıklı bir şekilde adım adım ilerler.

Gölcük hasta bakıcı hizmetinden yararlanmak isteyen hasta yakınlarının, zaman zaman yoruldukları ve zorlandıkları görülmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda ise hasta ile birlikte diğer aile bireylerinin de depresyona girdiği bilinmektedir. Kolay olmayan bu durum için 24 saat veya günün belirli saatlerinde hizmet veren hasta bakıcılar, aileye verdiği destek ile rahatlama sağlamaktadır.

Evde bakım hizmetlerinden yararlanan hasta; hastaneden enfeksiyon kapma riski almamış olur. Kendi evinde rahat, temiz ve güvenilir iyileşme şansını yakalayarak hastane stresinden de uzak kalırlar. Bu durum hastanın iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle cerrahi müdahale sonrası hastanın evde tedavisine devam edilmesi, bakım sürecinin daha rahat ve sağlıklı geçmesini sağlamaktadır.

Yaşlı hastaların hasta bakıcı hizmeti aldıkları sık görülen durumlar arasındadır. Yaşlanmaya bağlı gelişen birçok hastalık, yardım almaya mecbur bırakmaktadır. Evde hasta bakımı kapsamında kişiye özel bakım programı uygulanarak hem ihtiyaçlar giderilir hem de hastanın kendisini daha rahat hissetmesi sağlanır. Bu sayede tedavi sürecinin daha konforlu geçmektedir.

Gölcük Hasta Bakıcı

Gölcük hasta bakım görevlilerimiz; hastanın sağlık durumuna göre haftanın belirli günlerinde ziyaretler gerçekleştirerek yaşam aktivitelerini daha rahat yapmalarına yardımcı olurlar. Evde hasta bakım hizmetinin avantajlarından faydalanan hasta ve yakınları için süreç daha rahat ve kaliteli geçmektedir. Tecrübeli ve eğitimli çalışanlarımızdan hasta bakım hizmeti almak için iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.