Kocaeli Hasta Bakıcı

Kocaeli hasta bakıcı konusunda bu yazıda sizlere detaylı bir biçimde bilgi verilecektir.  Yazıda ağırlıklı olarak hasta bakıcı kimdir, ne iş yapar, kaç para maaş alır, Kocaeli kentinde bu alanda olan talepler, Kocaeli hasta bakıcı seçerken dikkat edilmesi gereken hususların neler olduğu, nelerin bilinmesi gerektiği gibi parametrelere yer verilecek, böylece kişilerin en doğru bir biçimde bu konuda bilgi sahibi olunması sağlanacaktır.  Sonuçta sağlık yediden yetmişe herkes için son derece önemli olan bir konudur.  Böylesi bir hizmet alınacağı zaman da en ufak bir hataya yer vermeden seçimlerin yapılması  gerekir.

Şimdi dilerseniz hemen başlayalım.

Kocaeli Kentine Genel Bakış

Kocaeli hasta bakıcı konusuna değinmeden önce Kocaeli kenti hakkında bilgi vermek gerekir ise Kocaeli ili Marmara Bölgesinin hem Marmara Denizine, hem Karadeniz’e kıyısı olan bir kenttir. 1999 depremi kent için tam anlamı ile bir milattır. Ciddi anlamda bir değişim ve dönüşüm yaşanmıştır. Ülkemizin en büyük kentleri arasındadır. Çalışan gücü sayısı oldukça fazladır. Nüfus kalabalığı da bir hayli fazladır.  Kırsal bölgelerden de iş hacmi nedeniyle göç alan bir kent olduğu için hasta bakıcı konusunda da kentte ciddi bir talep vardır. Günümüzde insanlar artık çok farklı nedenlerden ötürü hasta olan yakınlarına bakacak durumda olmadıkları için ve/veya bu alanda çok daha iyi hastalarına bakılmasını istedikleri için hasta bakıcı tutma yoluna gitmektedirler.  Kentte hasta bakıcılar hastanın durumuna göre kısa süreli ya da uzun süreli olarak hizmet verebilmektedir.

Hasta Bakıcı Kimdir?   Nasıl  Hasta Bakıcı Bulunur?

Kocaeli hasta bakıcı en basit ifade ediş biçimi ile Kocaeli kentinde hizmet veren sağlık sorunu yaşayan kişilere bakan  kişilerdir. Hasta bakıcılık sağlık hizmetlerinin en önemli iş alanlarından bir tanesidir. Kadınlar da erkekler de bu alanda eğer temel kriterleri taşıyor ise bu işi yapabilirler. Cinsiyet ayırımı olmayan bir meslek dalıdır.

Kişiler eğer hasta bakıcı arıyor ve nasıl bulabilirim diye düşünüyor ise o zaman öncelikli olarak eşine dostuna sorabilir. Daha profesyonel olarak hasta bakıcı bulmak ister ise o zaman kariyer sitelerine bakabilir. Hastanelere başvurarak bu konuda yardım isteyebilir.  Burada tercih hasta bakıcı arayan kişiye kalmış durumdadır. Önemli olan bakacağı hastaya en iyi hizmeti verebilecek olan sağlık personelinin seçilmesidir.

Gereken Şartlar Nelerdir?

Kocaeli hasta bakıcı kavramından biraz daha genel bir yaklaşıma geçerek hasta bakıcı olmak için gereken şartları sıralamak gerekir ise ana hatları ile bu konuda da şöyle bir bilgi verilebilir.

 • Anadolu Teknik Liselerinin Yaşlı ve Hasta Hizmetleri bölümü mezunu olma
 • Meslek liselerinin hasta ve yaşlı hizmetleri bölümünü bitirme
 • Ya da Anadolu meslek liselerinin üstte belirtilen bölümünü bitirme
 • Hemşirelik mezunu olanlar da hasta bakıcı olarak hizmet verme yeterliliği olan sağlık personelleridir. Bunu da es geçmemek gerekir.
 • Ayrıca bazı üniversitelerin iki yıllık ön lisans programlarıda benzer bir eğitim alınarak Kocaeli hasta bakıcı hizmeti alanında eğitimli ve belgeli birisi olarak verilebilir.
 • Lakin eğer kişi ilkokul mezunu ama hasta bakıcı olma noktasında çeşitli eğitimler seminerler almış ve akabinde hasta bakıcılığı yapabilmek için bir belgeye örneğin bir sertifikaya sahip olmuş ise o zaman da hasta bakıcı olma kriterlerini taşıyor.
 • Burada bir noktanın da özellikle altını çizmekte fayda illa Kocaeli hasta bakıcı olarak çalışmak için Kocaeli kentinde bu eğitimlerin alınmasına gerek yoktur. Kişiler bu işi yapacaklar ise bu eğitimi herhangi onaylı bir eğitim merkezinden alarak bu işi yapabilirler.

Hasta Bakıcı Hangi İşleri Yapar?

Şimdi de artık o en çok merak edilen  Kocaeli hasta bakıcı olarak Kocaeli kentinde yaşayan ve hasta bakıcı olan kişilerin hastaya hangi konularda yardımcı olduğu konusuna değinelim.

 • En temel görevi hastanın doktorunun önerdiği ilaçları tam zamanında aksatmadan verir.
 • Bu noktada en başta hastanın kullanacağı ilaçların içinde hazırlanması gerekenler var ise hazırlar
 • Hastanın genel anlamda düzenli olarak temizliğini sağlar.
 • Gerekli olması durumunda hastaya ilk yardım yapar.
 • İhtiyaç duyulan hallerde hastaya masaj yaparak onun rahatlamasını sağlar
 • Hastanın odasını havalandırır. Akşam olduğunda ışığı yakar
 • Hasta olan kişinin yatış şeklini ayarlar.
 • Hastanın giysilerini çıkarmasına ve giymesi yardımcı olur.
 • Hastanın sağlık durumuna ve koşullara göre altına ördek, sürgü verir
 • Hastaya yemeğini yedirir
 • Hasta olan kişinin yatağını yapar.
 • Hastayı doktor tavsiye etmiş ise yürüyüşe çıkar.
 • Gerekli ise hasta olan kişiye doğru ve düzgün bir biçimde hastaya en ufak zarar vermeyecek biçimde egzersiz yaptırır.

Kocaeli hasta bakıcı kısaca üstte belirtilen işlerin bazılarını veya hastanın durumuna göre tamamını yapar. Hasta bakıcı tüm bu işleri yaparken eğer sigara içiyor ise kesinlikle hastanın yanında içmemelidir. Hastanın en sağlıklı biçimde olmasına ve gerekli ortamı sağlamalıdır. Ayrıca şartlar ne olursa olsun hasta bakıcı profesyonelliğinden ödün vermeden işini disiplinli bir biçimde yapmalıdır. En ufak bir dikkatsizlik, en ufak yanlışlık hastada ciddi sorunlara yol açacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Hasta Bakıcı  Hizmet Fiyatları Hakkında

Kocaeli hasta bakıcı hizmet fiyatları için net bir rakam verilebilmesi baştan olası olan bir durum değildir.  Hasta bakıcı fiyatları yasal mevzuatlar gereği en az asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Ayrıca hasta bakıcının yol, yemek ve diğer kişisel masrafları karşılanmalıdır. Eğer fazla mesai gibi bir durum var ise o zaman fazla mesai ücreti de ödenmesi gerekir.

Kocaeli hasta bakıcı fiyatları ayrıca ülkemizin diğer kentlerinde olduğu gibi yatılı olarak tüm gün hastanın yanında kalmasına ya da belli saatler içinde çalışmasına göre değişir.  Eğer hasta bakıcı aşırı derecede hasta örneğin Demans hastası ya da ALS hastası olan bir kişiye bakıyor ise o zaman alınacak olan ücret çok daha fazla olmak durumundadır. Verilen hizmetin içeriği ile hasta bakıcı fiyatları doğrudan alakalı olan bir durumdur. Yapılan karşılıklı anlaşmalar da hasta bakıcı fiyatlarını değiştiren unsurlar. Hasta bakıcılar sigortalı olarak hizmet veren çalışanlardır. O yüzden sigortaları eksiksiz ve tam olarak yatırılmalıdır.

Burada merak edilen olgulardan bir tanesi de acaba Kocaeli hasta bakıcı fiyatları kentin değişik yerlerine göre değişiyor mu sorusudur. Burada kent merkezinde lokasyon bazlı olarak bir fiyat değişikliği olmamakla birlikte kimi zaman çok uzak noktalarda yaşayan hasta bakıcıların hizmet fiyatı yoldan dolayı hastanın sağlık durumu fark etmeksizin gidiş dönüş nedeni ile  doğal olarak biraz daha yüksek olabilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son olarak Kocaeli hasta bakıcı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklamak gerekir ise o konuda da şöyle bir bilgi verilebilir.  Hasta bakıcı seçimi yaparken işin özünde son derece iyi bir araştırma yapılmalı ve seçilecek olan hasta bakıcının referanslarına bakılması gerekir.

Seçilecek olan Kocaeli hasta bakıcı  mutlaka psikolojisi düzgün olan bir kişi olmalıdır. O yüzden hasta bakıcı alınmadan önce kendisi ile bir görüşme yapılmalı ve gerekiyor ise bir uzmanla beraber psikolojik açıdan hastaya bakıp bakamayacağından emin olunmalıdır. Bununla beraber hasta bakıcının hasta olan kişinin hastalığı konusunda yeterli olup olmadığına mutlaka bakılması gerekir. Konuyu biraz daha açmak gerekir ise eğer Alzheimer hastası olan bir kişiye bakacak ise o zaman hasta bakıcının daha önce benzer bir hastaya bakıp bakmadığı öğrenilmelidir.

Eğitimli bir hasta bakıcı olması son derece önemlidir. Eğitimsiz olanlar ne kadar iyi niyetli olursa olsun hastaya istemeden de olsa zarar verebilirler. O yüzden Kocaeli hasta bakıcı seçiminde bu noktada da gerekli tüm araştırmalar yapılmalıdır.

İşini iş olmasının ötesinde etik değerler çerçevesinde yapan, her şart altında soğukkanlı halini koruyan, hasta ile empati yapan, sevecen, işini severek yapan, mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu bilen, çözüm üretebilen, güler yüzlü, pozitif ve sabırlı hasta bakıcılar ile çalışılmalıdır.

Ayrıca seçilen hasta bakıcının işini yapmasına engel bir durumu olmadığından emin olunmalı ve gerekir ise sağlık raporu istenmelidir. Yine aşırı genç ve belli bir yaş üzerinde olan hasta bakıcılardan da uzak kalınması çok daha sağlıklı olacaktır.  Kılık kıyafetine dikkat eden, temizliğine özen gösteren, hijyen kurallarına uyan hasta bakıcılar tercih edilmelidir.  Kocaeli hasta bakıcı olarak tüm bu kriterleri taşıyan kişilerin kolayca bulunabileceği kentlerden bir tanesidir.