Yaşlılık geriatri bilim dalı ile incelenmektedir. Yaşlanmakla vücudumuzda gençlik dönemlerinden itibaren artarak ilerleyen bazı kötü değişiklikler olmakta ve bu değişiklikler kişinin kaçınılmaz sonunu hazırlamaktadır.

En önemli ve hayati değişiklikler kalp damar sisteminde, sinir sisteminde, böbrek, göz, kulak gibi organlarda, bağ doku ve eklemlerde, ciltte sindirim sisteminde görülmektedir.

Yaşlı bir insanın bazal metabolizması düştüğünden enerji ihtiyacı azalır. Bu nedenle kişi kilo almaya eğilimlidir. Daha az yemek yemeli, daha çok su içmelidir.

Hasta ise sıvı ihtiyacı çıkardığı idrardan yarım litre fazla olmalıdır. Daha fazla olursa kolayca kalp ve böbrek yetmezliği gelişebilir. Zaten kalp yetmezliği varsa kolayca akciğer ödemi denen ve hırıltılı solunumla seyreden çok ciddi bir komplikasyona yol açabilir.

Hastaların derisi kaba ve hassas olduğundan uzun süre aynı pozisyonda yatırılmamalıdır. Aksi takdirde decubitus ülseri de dediğimiz ülserlere yol açabilir. Decubitus ülseri gelişmişse, batticon, biafin gibi kremler sürülebilir.

Hastanın pozisyonu sık sık değiştirilmeli, mümkün olduğunca yürütülmeli veya havalı yatak kullanılmalıdır. Sık banyo yaptırılmalı, renksiz, kokusuz zeytinyağı sabunu kullanılmalı, ılık su ile banyo yaptırılmalıdır. Banyodan sonra %10 gliserin, vazelin gibi kremlerle kremlenir. Şampuandan kaçınılmalıdır.

Damarları genelde damar sertliği, ateroskleroz nedeni ile kabalaşmış olduğundan serum takarken dikkatli olmalıdır. Kolayca damar patlayabilir. Serum normal genç bir hastada olduğundan daha yavaş verilmelidir. Dakikada 10-15 damladan fazlasını tolere edemezler.

Besleyici ve konsantre serumlarla mide barsak sistemleri kolayca tahriş olabilir, kalpte çarpıntı hissi, ritim bozukluğu gelişebilir. Ağızdan beslenemeyenlerde mümkün olduğunca nazogastrik beslenme tercih edilmeli, silikon sondalar tercih edilmelidir.

Hastanın kateter ve sondaları, infeksiyon riski nedeni ile daha sık değiştirilmelidir. Bakım zahmetinden kurtulmak için idrarını yapabilen bir hastaya asla idrar sondası konmamalıdır. Bu büyük bir vahşettir. Altına kaçırıyorsa altı bezlenebilir.